diş hekimliği

Endodonti Malzemeleri Nelerdir?

Endodonti, diş pulpası hastalıklarının ve yaralanmalarının tanı ve tedavisi ile ilgilenen diş hekimliği dalıdır. Diş özü, dişin içini dolduran ve sinirleri, kan damarlarını ve bağ dokusunu içeren yumuşak dokudur. Endodontistler, aksi takdirde çekilmesi gerekecek dişleri kurtarmak için kök kanalları ve diğer prosedürleri uygulamak üzere özel olarak eğitilmişlerdir.

Endodontistler, diş pulpasını tedavi etmek için çeşitli teknikler ve aletler kullanırlar. Kök kanalları, endodontistler tarafından gerçekleştirilen en yaygın prosedürlerden biridir. Kanal tedavisi sırasında endodontist, hastalıklı veya hasar görmüş pulpayı dişten çıkarır ve boşluğu güta-perka adı verilen özel bir malzeme ile doldurur. Bu, dişi kapatır ve daha fazla hasarı önler.

Endodontistler ayrıca kırılmış veya yaralanmış dişleri de tedavi ederler. Bazı durumlarda, endodontist yerinden çıkmış bir dişi yuvasına yeniden yerleştirerek kurtarabilir. Diğer durumlarda, endodontistin apikektomi adı verilen bir prosedür gerçekleştirmesi gerekebilir. Bu, diş kökünün ucunu çıkarmak için yapılan bir ameliyattır.

Endodontistler ayrıca diş etleri, kemikler ve sinirler dahil olmak üzere dişi çevreleyen dokularla ilgili sorunları teşhis etmek ve tedavi etmek için eğitilirler. Sorunun nedenini belirlemek için röntgen de dahil olmak üzere çeşitli teşhis testleri kullanabilirler. Tedavi ilaçlar, cerrahi veya her ikisinin bir kombinasyonunu içerebilir.

Endodontistler, diş bakım ekibinin önemli bir parçasıdır. Hastaların mümkün olan en iyi bakımı almalarını sağlamak için diş hekimleri ve diğer diş uzmanlarıyla yakın işbirliği içinde çalışırlar.

Endodonti Malzemeleri Nelerdir?

Endodonti malzemeleri, diş hekimliğinin dişin pulpa ve periapikal dokularının hastalıklarının tanı ve tedavisi ile ilgilenen dalı olan endodontide kullanılan malzemelerdir. En yaygın endodontik malzeme, perka ağacının lateksinden elde edilen doğal bir polimer olan güta-perkadır. Güta-perka, pulpa çıkarıldıktan sonra kök kanalını doldurmak için kullanılır. Diğer yaygın endodontik malzemeler şunları içerir:

Üç ana endodontik malzeme türü vardır. Bunlar: 

1) doğal bir kauçuk lateks malzeme olan güta-perka; 

2) selülozdan yapılmış kağıt koniler

3) paslanmaz çelik, nikel-titanyum veya altın gibi çeşitli metallerden yapılmış metal uçlar.

Güta-perka, kök kanal dolgusu için en sık kullanılan materyaldir. Kök kanal boşluğunu doldurmak için kolayca şekillendirilebilen biyouyumlu bir malzemedir. Güta-perka çeşitli boyut ve şekillerde mevcuttur.

Kağıt koniler güta-perka dolgu malzemesinin şekillendirilmesine yardımcı olmak için kullanılır. Ayrıca güta-perkadaki boşlukları veya boşlukları doldurmak için de kullanılırlar. Kağıt koniler, biyolojik olarak parçalanabilen bir malzeme olan selülozdan yapılmıştır.

Güta-perka ve kağıt uçların yeterli olmadığı durumlarda kök kanal boşluğunu doldurmak için metal uçlar kullanılır. Metal uçlar paslanmaz çelik, nikel-titanyum veya altın gibi çeşitli metallerden yapılmıştır. Çeşitli boyut ve şekillerde mevcutturlar.

Endodontik materyaller çeşitli boyut ve şekillerde mevcuttur. Malzemenin boyutu ve şekli, kök kanalının boyutuna ve şekline göre seçilmelidir. Materyal tüm kök kanal boşluğunu doldurabilmeli ve kök kanalını kapatabilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir